Yardım M9 Uluslararası Cihazımızı Developer Edition'a çevirerek Stock Nougat 4.30.617.12 0PJAIMG Flaşlama

özkan sezer

Kayıtlı kullanıcı
18.11.2016
170
19
607
ankara
ROM
Viper 6.1.0
Cihaz
htc one m8
Merhaba Arkadaşlar,
Benim sorum htc one m9 at&t versiyon cihaza ait olacak. Bilindiği gibi model id numarası developer versiyonu ile aynı acaba cid numarasını değiştirerek developer versiyona ait firmware ve rom yüklenmesi bandlarda ( özellikle 4g bandlarında) bir değişikliğe sebep olur mu? (developer versiyona ait 4g bandları istenilen durum )
herhangi bir tecrübesi olan var mıdır bu konuda?
- Halihazırda m9 at&t versiyonu kullanan ve 4g durumu
- M9 at&t versiyonunu developer versiyona çevirip kullanan
Teşekkür ediyorum

mtunc52

Kayıtlı kullanıcı
18.11.2013
75
3
457
Slm konuyu hortlatacağım ama benim sprint cihaz var (tam da emin değilim ama 0PJA2000 kodlu) ilk aldığımda 4g vardı rom attım 4g yok oldu.Sonra sprint fw ler denedim Sİm lock oldu.Neyse sim locku zor bela çözdüm ama bu 4g olayını CDMA tool ile sorunsuz şekilde işlem tamamlandı diyerek ve lte bandlarınıda atarak bi arkadaşın başka forumdaki tarifiyle yaptım ama yine olmadı...Şimdi Cid ve Mİdleri konu başında anlattığız gibi değiştirsem tr romu yükleyebilirmiyim..

Trnn

Kayıtlı kullanıcı
26.09.2014
1,791
316
4,557
İzmir
ROM
Venom
Recovery
Twrp 3.0.0.1
Cihaz
Htc U11
Cid ve mid değişikliği olayına hiç girmeyin. Bad boys romu denemenizi öneririm.

mtunc52

Kayıtlı kullanıcı
18.11.2013
75
3
457
Zaten cihazım supercid idi değiştirip BS 002 yaptım ve Mid 0PJA10000 yaptım hiç bir artısı olmadı geri dönderdim. Sanırım Sprint cihazda 4g olayında artık pes ettim...Hayır ilk aldığımda 4g vardı nasıl yapmışlar bilmiyorum ama vardı.O beni umutlandırmıştı ,Lte bandlarını ekledim vs her şeyi denedim ama Lte gelmedi.Birde acaba cihazım Sprint değilde Verizon olmasın dedim birde verizon fw attım daha baştan down modda bile yüklemeden hata verdi.Galiba tüm yollarım tıkandı olmadı..

mtunc52

Kayıtlı kullanıcı
18.11.2013
75
3
457
Badboyz rom yükledim sprint özellikleri ile yükleniyor ve o çok sinir bozucu Tutmadan Kullanım vs bişey var ne kadar saçma ve uyuz birşey o yüzden hiç sevmedim o romu.Ben şuan Maximus HD And6 yükledim en stabili ve sadesi bu ama işte sadece 3g -2g var.

özkan sezer

Kayıtlı kullanıcı
18.11.2016
170
19
607
ankara
ROM
Viper 6.1.0
Cihaz
htc one m8
Sprint cihazlarda "4g" ikon olarak gözükebilir ama sadece şekil itibariyle oluyor. Bağlantı türünü en net gösteren, telefon özelliklerinden "hakkında/ağ özelliklerinden bağlantı türü ayrıntılı olarak yazar. bir de sprint model m9 ların 4g bandları Türkiye'de kullanılan bandlardan tamamen farklı ve donanımsal olarak da desteklemiyor. Kullanılabilecek olanlar daha önce de belirtildiği gibi sadece 2g ve 3g. Band eklemek çözüm olmayacaktır.

• Beğen
Reactions: mtunc52

mtunc52

Kayıtlı kullanıcı
18.11.2013
75
3
457
Yani bendekinde 3g ikonunu 4g mi yapmışlar ama hızı da iyiydi baya..o zaman o ikonu nasıl değiştirebilirim ki değişiyorsa ?

Muhammed1903

Kayıtlı kullanıcı
25.02.2019
19
0
62
istanbul
Android versiyonu
9
Cihaz
HTC One M9
İLK DEFA VE SADECE ANDRONETWORK SİTESİNDE

Cihazınızı full şarj yapmadan Developer Edition'a dönüştürme işlemlerine başlamayınız.
S-OFF ve UNLOCKED olmadan bu işlemleri yapmanız mümkün değildir

HTC One Hima M9 International cihazlarımız için yayınlanan official Nisan 2017 güvenlik yamalı Android 7.0 stock güncellemesine çok kolay bir şekilde cihazımızı Developer Edition'a çevirerek en son 4.30.617.12 firmware tabanlı 0PJAIMG zip dosyasını download modundan flaşlamak suretiyle sahip olabilirsiniz.
Eğer sıfırdan başlamak istiyorsanız cihazlarımızın MID ve CID numaralarını Developer Edition'a uygun hale getirerek RUU ya da 0PJAIMG flaşlaması ile 1.32.617.30'a geri dönmemiz gerekiyor.Bu işlemden sonra cihazımızı Developer Edition'a dönüştürülmüş olarak OTA güncellemesini almaya hazır hale gelecektir.

HTC One M9 cihazınının MID'ini Developer Edition'a çevirmek için:

Cihazı bilgisayara bağlayınız,windows'tan komut istemi terminal penceresini açınız ve aşağıdaki komutları her girişten sonra enter tuşu ile onaylayınız:
Kod:
adb reboot download
Kod:
fastboot oem writemid 0PJA11000
CID'i Developer Edition'a çevirmek için:

Cihazı bilgisayara bağlayınız,windows'tan komut istemi terminal penceresini açınız ve aşağıdaki komutları her girişten sonra enter tuşu ile onaylayınız
Kod:
adb reboot download
Kod:
fastboot oem writecid BS_US001
ya da
Kod:
fastboot oem writecid BS_US002
Ben BS_US002 ile deneme yaptım.Başarılı bir şekilde işlemler tamamlandı.BS_US001 ile de deneme yapabilirsiniz ama BS_US002 tercihimdir,sorun yaşamazsınız.

0PJAIMG dosyasını ilgili linkten indirdikten sonra adını 0PJAIMG olarak değiştirerek harici microsd kartımızın içine kopyalıyoruz.(MicroSD kartımızın önceden FAT32 olarak biçimlendirilmiş olması gerekiyor,buna özellikle dikkat ediniz).Cihaz açıkken kopyalamaya izin vermeyebilir.Ben TWRP Recovery'ye girerek Mount bölümünden mount usb storage'ı aktif hale getirerek bu kopyalamayı sorunsuz bir şekilde tamamladım yine recovery arayüzünden reboot download'ı seçerek download moda dönüş yapabilirsiniz.Download moda dönüş yaptığınızda 0PJAIMG dosyasını flaşlamak için Volume Up tuşuna bastığınızda flaşlamanın başlayacağını size bildirecek.Bu işlemi başlattığınızda takribi 3-4 dakika süren flaşlama işlemi başlayacak.Flaşlama işlemi bittiğinde power tuşuna basarak işlemin tamamlanması gerekecek.Bu işlemden sonra Power+Volume Down tuşu ile 1.32.617.30 firmware yazılımına ait yeni Developer Edition Official Stock Roma giriş yapmış olacaksınız.

Güncelleme yapmaksızın doğrudan en son güncel official roma sahip olmak istiyorsanız 10.sıradaki 4.23.617.1 yazılım sürümüne ait 0PJAIMG dosyasını indirmelisiniz.

Sırasıyla 0PJAIMG dosyaları

1.32.617.30 0PJAIMG

2.8.617.4 0PJAIMG

2.11.617.15 0PJAIMG

3.35.617.12 0PJAIMG

3.35.617.16 0PJAIMG

3.35.617.21 0PJAIMG

3.35.617.31 0PJAIMG

4.14.617.6 0PJAIMG

4.19.617.1 0PJAIMG

4.23.617.1 0PJAIMG

4.27.617.2 0PJAIMG

4.30.617.2 0PJAIMG

4.30.617.12 0PJAIMG

Hiçbir OTA güncelleme sıkıntısı yaşamaksızın doğrudan 0PJAIMG yöntemiyle en son güncel Android 6.0 Marshmallow 4.30.617.12 RUU dosyasını flaşlayabilirsiniz,sizin yapmanız gereken tek şey cihazın MID ve CID numaralarını Developer Edition modeline uygun hale getirmek.
İşlemleri yarım kalmış ya da yapmaya cesaret edemeyen kullanıcı arkadaşlarımız için büyük kolaylık.
S-OFF zorunluluğu vardır

0PJAIMG 4.14.617.6 Hakkında kısa bir bilgilendirme:

Şifreli (encrypted) bir RUU flaşladığınız zaman flaşlama işlemi esnasında mutlaka şifrenin çözülmesi yani decrypt işleminin yapılması gerekiyor
Bu da cihazınızda bulunan hboot ya da hosd tarafından işlenir,bizim M9 ve yeni HTC10'larda da bu işlem hosd tarafından gerçekleştirilmektedir.
RUU flaşlama esnasında şifrelemeyi çözmek için hboot ya da hosd HTC'nin şifreleme anahtarlarını içerir.
Hboot ya da hosd içinde barındırılan şifre anahtarı doğru olan anahtar değilse flaşlama esnasında RUU şifre çözme işlemini gerçekleştiremeyecek,ruu.exe flaşlamada "error 132 signature fail", 0PJAIMG flaşlama esnasında da Recep,Metin ve diğer kullanıcı arkadaşlarımızın karşılaştığı 12 RU_ZIP_ERROR hataları ortaya çıkacaktır.
Flaşlama esnasında şifreli RUU dosyasını çözmenin tek yolu firmware güncellemektir.Firmware güncellendiğinde hboot/hosd da güncellenmiş olacak ve şifrelemeyi çözmek için doğru anahtarları içereceklerdir.Bu şekilde şifreli (encrypted) RUU hatasız bir şekilde flaşlanacaktır.

OTA yolu ile cihazı 6 Aralık'da Nougat sürümüne güncellemiş olduğum için cihazım içinde yer alan hosd doğru şifre çözücü anahtarlara sahipti,dolayısıyla paylaşmış olduğum 0PJAIMG zip dosyasını bugün hatasız başarılı bir şekilde flaşladı.
Marshmallow tabanında olanlar XDA'da paylaşmış olduğum No Wipe özellikli 4.14.617.6 firmware dosyasını flaşladıklarında cihaz içindeki hosd dosyası doğru anahtarlara kavuşmuş olduğu için 0PJAIMG dosyası sorunsuz flaşlanacaktır.
Bu ekstra durum sadece Marsmallow'dan Nougat'a geçişte uygulanacak özel bir durumdur.
Marshmallow'da olanlar ilkönce firmware güncelleyecekler,sonra da 0PJAIMG 4.14.617.6 dosyasını download modundan flaşlayacaklardır.
0PJAIMG dosyası bozuk değildir:

Harici SD Kartın içine 0PJAIMG olarak adlandırarak kopyalamak suretiyle Download Modundan flaşlanan en güncel rom.zip dosyası:

0PJAIMG_HIMA_UL_N70_SENSE80_ATT_MR_NA_Gen_Unlock_4.30.617.12.zip

0PJAIMG flaşlamasından sonra Download Menüsünün görüntüsü:

18617 nolu ekli dosyayı görüntüle

1.32.617.30 Official Dev.Edition Romuna ait yazılım bilgilerinin yer aldığı ekran görüntüleri:

18618 nolu ekli dosyayı görüntüle

18619 nolu ekli dosyayı görüntüle

18620 nolu ekli dosyayı görüntüle

Yazılım güncellemelerini kontrol ettiğinizde 794.32 MB'lık güncelleme uyarısını alacaksınız.Bu uyarıda dikkatinizi çekecek olan versiyon numarası 2.6.651.11 olacak.Aslında almak istediğiniz güncelleme ise 2.8.617.4.Bu HTC'nin hatasıdır,endişe etmeyiniz.

Güncelleme Uyarısı ve indirme ile ilgili ekran görüntüleri:

18621 nolu ekli dosyayı görüntüle

18622 nolu ekli dosyayı görüntüle

Güncelleme sisteme işlenip cihaz yeniden başlatıldığında yazılımın 2.8.617.4 olduğunu göreceksiniz,OTA güncellemesi oldukça uzun sürecektir.Bu işlem esnasında cihazınızın tuşlarına basmayınız ya da herhangi bir işlem yapmayınız.

Yeni 2.8.617.4 firmware tabanını içeren Download menüsü ile ilgili ekran görüntüsü:

18623 nolu ekli dosyayı görüntüle

2.8.617.4 Official Dev Edition Stock Romuna ait ekran görüntüleri:

18624 nolu ekli dosyayı görüntüle

18625 nolu ekli dosyayı görüntüle

18626 nolu ekli dosyayı görüntüle

18627 nolu ekli dosyayı görüntüle

Developer Edition 2.8.617.4 Stock Romuna ait Official Stock Recovery (Android System Recovery <3e> LMY470 ) Ekran Görüntüsü:

18628 nolu ekli dosyayı görüntüle

Yeni 3.35.617.12 firmware tabanını içeren Download menüsü ile ilgili ekran görüntüsü:

18629 nolu ekli dosyayı görüntüle

Cihazın brick olma riski göz önüne alınarak ve çok emek verilerek bu konu uzun bir sürede hazırlanmıştır.Emeğe saygı açısından izin alınmadan başka forumlarda paylaşılmaması rica olunur
Merhaba Hocam Ben yurtdışı m9 aldım bunları uyguladım android 7 ye kadar güncelledim ve güzel hoş oldu ama bir sorunum var hemde çok büyük sorun. imei ve simkart okumuyor downland mode da show barcode yazıyor orda imei yazıyor ama *#06# yazınca boş sayfa ayarda ımei boş yazıyor bunu nasıl düzeltirim teşekkürler

azizak

Kayıtlı kullanıcı
22.09.2016
337
30
872
Cihaz
Htc one m9
Merhaba Hocam Ben yurtdışı m9 aldım bunları uyguladım android 7 ye kadar güncelledim ve güzel hoş oldu ama bir sorunum var hemde çok büyük sorun. imei ve simkart okumuyor downland mode da show barcode yazıyor orda imei yazıyor ama *#06# yazınca boş sayfa ayarda ımei boş yazıyor bunu nasıl düzeltirim teşekkürler
merhaba bu konuda forumda onlarca defa konuştuk bundan bikaç yıl önce. 4 5 yıl kadar önce filan konuştuk herhalde.
sorun şu, baseband problemi var, o da şundan.
aldığınız cihaz verizon ya da Avrupa ya da başka başka versiyonlardan biri olup, cihaz bandı farklı. büyük ihtimalle verizon romu atarsanız bu problem çözülür, çünkü benim elime her bu sorun ile geçen m9 lar, verizon kartına sahipti.
yani cihazın dış kasası uluslararası olsa bile, içerde verizon var vs. forumda m9 konularına biraz bakarsanız biçok tartışma var hocam

Mi Max cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Muhammed1903

Kayıtlı kullanıcı
25.02.2019
19
0
62
istanbul
Android versiyonu
9
Cihaz
HTC One M9
merhaba bu konuda forumda onlarca defa konuştuk bundan bikaç yıl önce. 4 5 yıl kadar önce filan konuştuk herhalde.
sorun şu, baseband problemi var, o da şundan.
aldığınız cihaz verizon ya da Avrupa ya da başka başka versiyonlardan biri olup, cihaz bandı farklı. büyük ihtimalle verizon romu atarsanız bu problem çözülür, çünkü benim elime her bu sorun ile geçen m9 lar, verizon kartına sahipti.
yani cihazın dış kasası uluslararası olsa bile, içerde verizon var vs. forumda m9 konularına biraz bakarsanız biçok tartışma var hocam

Mi Max cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
peki hocam cihazım verzon mu veya başka versiyon mu nasıl öğrenebilirim