• AndroNetwork'da çerezler (cookies) kullanılmaktadır ve forumlarımızı kullanımınızda bu şartları kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi edinin.
  • Merhaba, sitemizi reklamsız olarak görüntülemek, konular oluşturmak, tartışmalara katılmak ve diğer özelliklerden faydalanmak için hemen hesap oluşturabilirsin!
  • Özel mesaj, sohbet ya da Facebook, Twitter ve Google+ üzerinden kullanıcılardan destek talebinde bulunmayın. Bir sorun yaşarsanız lütfen sadece forumlarımızı kullanın.

Sorun [HTC U 11] Güncelleme Sorunu.

Merhaba.

Htc U11 Çift Simkart, 128/6 Gb Cid_A07 (Russia) cihazımda güncelleme sorunu ile ilgili uzman arkadaşlara danışmak isterim;

Şu an 7.1.1 - 1.13.401.1 yüklü. Yazılım güncellemelerini kontrol ettiğimde 1.27.401.5 (689.78MB) güncellemesini buluyor, indiriyorum ancak kurulumunu yapmayıp "varyant sistem sürümü - telefonunuzun sistem yazılımının değiştirilmiş bir sürümünü çalıştırıyor olabileceğini belirledik, korunmanız için telefonunuzu güncelleştiremiyoruz..." şeklinde uyarı çıkıyor.

Htc ile görüştüm; cihaz Birleşik Arap Emirlikleri için üretilmiş ve Tr ye ithal edilmiş ancak Cid numarası Rusya olarak algılandığı için gönderilen güncelleme uyumsuz olarak değerlendiriliyor, cihazı aldığınız yerin servisine götürün, yeni yazılım yüklesinler dendi. Cihazım Gezegen İletişim tarafından ithal edilmiş, Türkiye'de Delta garantili. Her iki firma ile de görüştüm, "gönderin ya da getirin yazılım atalım" dediler.

Sorum şu; anladığım kadarıyla cihazımı Delta'ya götürüp garantiden yazılım değişecek, peki kendilerinden nasıl bir talepte bulunayım? Hangi yazılım daha uygundur? Forumda super Cid, Taiwan Cid gibi bilgiler gördüm, hangisi daha uygun olur ya da benim talebim göz ardı edilerek kendilerine göre en uygun olan yazılımı mı yüklerler? Servise gitmeden önce hazırlıklı olarak gitmek istiyorum, sorularım bunun içindir.

Htc TR bana Türkiye'de resmi olarak (Htc tarafından) çift hatlı cihaz satışı olmadığından cihazı tanımadığını ve bu tür cihazlar Htc TR dışında diğer distribütörler tarafından ithal edilmiş olduğundan HTC merkezinin TR için güncellemeleri tek hatlı cihazlar olarak gönderdiğini (HTC__M27), bu yüzden uyumsuzluk olduğunu söyledi. Bu noktada kafam karıştı zira Cid numaram zaten A07-Rusya, peki neden bu Cid numarasına gelen güncelleme uyumsuz oldu? Türkiye'de bulunup Türk Simcard ları çalıştırdığı için mi?

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

blueberry

Mehmet Birol Erol
AN Sever ♥
AN Yardımcı Yönetici
ROM Test Kullanıcısı
HTC Geliştiricisi
ROM Geliştiricisi
Merhaba.

Htc U11 Çift Simkart, 128/6 Gb Cid_A07 (Russia) cihazımda güncelleme sorunu ile ilgili uzman arkadaşlara danışmak isterim;

Şu an 7.1.1 - 1.13.401.1 yüklü. Yazılım güncellemelerini kontrol ettiğimde 1.27.401.5 (689.78MB) güncellemesini buluyor, indiriyorum ancak kurulumunu yapmayıp "varyant sistem sürümü - telefonunuzun sistem yazılımının değiştirilmiş bir sürümünü çalıştırıyor olabileceğini belirledik, korunmanız için telefonunuzu güncelleştiremiyoruz..." şeklinde uyarı çıkıyor.

Htc ile görüştüm; cihaz Birleşik Arap Emirlikleri için üretilmiş ve Tr ye ithal edilmiş ancak Cid numarası Rusya olarak algılandığı için gönderilen güncelleme uyumsuz olarak değerlendiriliyor, cihazı aldığınız yerin servisine götürün, yeni yazılım yüklesinler dendi. Cihazım Gezegen İletişim tarafından ithal edilmiş, Türkiye'de Delta garantili. Her iki firma ile de görüştüm, "gönderin ya da getirin yazılım atalım" dediler.

Sorum şu; anladığım kadarıyla cihazımı Delta'ya götürüp garantiden yazılım değişecek, peki kendilerinden nasıl bir talepte bulunayım? Hangi yazılım daha uygundur? Forumda super Cid, Taiwan Cid gibi bilgiler gördüm, hangisi daha uygun olur ya da benim talebim göz ardı edilerek kendilerine göre en uygun olan yazılımı mı yüklerler? Servise gitmeden önce hazırlıklı olarak gitmek istiyorum, sorularım bunun içindir.

Htc TR bana Türkiye'de resmi olarak (Htc tarafından) çift hatlı cihaz satıcı olmadığından tanımadığını ve bu tür cihazların diğer distribütörler tarafından ithal edilmiş olduğundan HTC merkezinin TR için güncellemeleri tek hatlı cihazlar olarak gönderdiğini (HTC__M27), bu yüzden uyumsuzluk olduğunu söyledi. Bu noktada kafam karıştı zira Cid numaram zaten A07-Rusya, peki neden bu Cid numarasına gelen güncelleme uyumsuz oldu? Türkiye'de bulunup Türk Simcard ları çalıştırdığı için mi?

Şimdiden teşekkürler.
Aslında Birleşik Arap Emirlikleri için üretilmiş demek hata olur bu bir EMEA cihazdır açılımı Europe-Middle East and Africa olarak geçer yani EMEA içinde Birleşik Arap Emirlikleri de vardır.EMEA Uluslararası çift sim kartlı bütün varyantları içinde barındırır.Sizin cihaza büyük olasılıkla 2.33.401.10 firmware numarasına ait en son yazılımı atacaklardır.İsteseniz de Asia Taiwan, Developer Edition ya da TR garantili tek sim kartlı cihazlara ait yazılımları yüklemezler,zaten uyumsuz olur.

Evet, dediğiniz gibi EMEA açılımı bu şekilde. HTC müşteri temsilcisi cihazımın IMEI numarasını sistemlerinden kontrol ederek direkt Birleşik Arap Emirlikleri cihazı dedi, gerçekten kutunun içinde firmanın broşürleri ve garanti belgesi (!) bulunuyor. Anladığım kadarıyla ithalatçı firma Cid numarasını A-027 Rusya olarak değiştirip öyle pazara sürmüş ancak anlamadığım nokta güncellemeyi neden kabul etmiyor? Rusya da EMEA içine dahil değil mi?

blueberry

Mehmet Birol Erol
AN Sever ♥
AN Yardımcı Yönetici
ROM Test Kullanıcısı
HTC Geliştiricisi
ROM Geliştiricisi
Evet, dediğiniz gibi EMEA açılımı bu şekilde. HTC müşteri temsilcisi cihazımın IMEI numarasını sistemlerinden kontrol ederek direkt Birleşik Arap Emirlikleri cihazı dedi, gerçekten kutunun içinde firmanın broşürleri ve garanti belgesi (!) bulunuyor. Anladığım kadarıyla ithalatçı firma Cid numarasını A-027 Rusya olarak değiştirip öyle pazara sürmüş ancak anlamadığım nokta güncellemeyi neden kabul etmiyor? Rusya da EMEA içine dahil değil mi?
EMEA içinde
HTC__001, HTC__002, HTC__034, HTC__J15, HTC__A07
CID numaraları bulunur dolayısıyla bunun CID numarasını HTC__A07'ye çevirmenin mantıklı bir açıklaması olamaz.Bu CID numaralarından herhangi biri sizin cihazınız ile uyum gösteriyorsa zaten güncelleme almaması için hiçbir sebep yok.Güncelleme almamasının altında yatan nedenler başka olabilir.Sonra CID değiştirilebilmesi için cihaza S-OFF yapılması gerekir.S-OFF yapmak cihazı garanti dışı bırakmak demektir.Eğer cihaz S-OFF'lu ise bu download modunda belli olur ya da uygulama çekmecesinde yer alan uygulamalar içinde "
Dış bağlantıları görüntüleme yetkiniz bulunmuyor. Şimdi oturum açın ya da hesap oluşturun.
" varsa mutlaka cihaz işlem görmüş ve S-OFF yapılmış demektir ama S-OFF'un HTC cihazlar için çok büyük avantajları var..

Son düzenleme:
Mehmet Bey, cihaz aslında güncelleme alıyor ancak installation yapmıyor.
Cihaz BAE de sanırım EMEA içinde bulunan CID HTC__J15 ile satılıyor ancak HTC__J15 Cid inde Türkçe dil paketi bulunmadığından ithalatçı firma Cid kodunu içinde Türkçe dil paketi de barındıran Cid HTC__A07 (Rusya) olarak değiştiriyor ki güncellemeleri almaya devam edebilsin.
Benim cihazımdaki sorun; güncelleme yapabiliyor ancak indirdiği güncellemeyi "varyant sistem sürümü..." gerekçesiyle install etmiyor.
Kontrol ettim, S.Off değil, S.On durumda, Sunshine da bulunmuyor, bu durumda acaba S.off yapılıp tekrar S.on mu yapılmış ithalatçı tarafından?
Bir de dikkatimi çeken bir husus oldu download modunda; ilk başta ***relocked*** yazıyor. Benim Htc 10 telefonum da var, bunda sadece ***locked*** yazıyor yani Htc u11 de açılıp tekrar mı kilitlenmiş? neden locked yerine relocked yazıyor?

Selamlar.

blueberry

Mehmet Birol Erol
AN Sever ♥
AN Yardımcı Yönetici
ROM Test Kullanıcısı
HTC Geliştiricisi
ROM Geliştiricisi
Mehmet Bey, cihaz aslında güncelleme alıyor ancak installation yapmıyor.
Cihaz BAE de sanırım EMEA içinde bulunan CID HTC__J15 ile satılıyor ancak HTC__J15 Cid inde Türkçe dil paketi bulunmadığından ithalatçı firma Cid kodunu içinde Türkçe dil paketi de barındıran Cid HTC__A07 (Rusya) olarak değiştiriyor ki güncellemeleri almaya devam edebilsin.
Benim cihazımdaki sorun; güncelleme yapabiliyor ancak indirdiği güncellemeyi "varyant sistem sürümü..." gerekçesiyle install etmiyor.
Kontrol ettim, S.Off değil, S.On durumda, Sunshine da bulunmuyor, bu durumda acaba S.off yapılıp tekrar S.on mu yapılmış ithalatçı tarafından?
Bir de dikkatimi çeken bir husus oldu download modunda; ilk başta ***relocked*** yazıyor. Benim Htc 10 telefonum da var, bunda sadece ***locked*** yazıyor yani Htc u11 de açılıp tekrar mı kilitlenmiş? neden locked yerine relocked yazıyor?

Selamlar.
Garantili satın alınan bir cihazın bootloader ya da download modunda ***RELOCKED*** ibaresi bulunmaması gerekir.Benim de cihazım Gezegen İletişim tarafından ithal edilmiş çift sim kartlı bir cihaz ama download modunda ***LOCKED*** ibaresi var bir şekilde bu cihaz ya Sunshine ile S-OFF yapılmış ya da java card yöntemi ile unlock ve S-OFF yapılarak CID değiştirme işlemi yapılarak tekrar RELOCKED yapılmış biliyorsunuz ki HTC U11'deki güvenlik çok ileri düzeyde olduğu için ancak temporary yani geçici S-OFF yapılabiliyor.Cihaz sisteme reboot yaptığında S-OFF kayboluyor,buyüzden Sunshine uygulamasını tekrar çalıştırmak gerekiyor ve cihaz daha önceki eski modellerde olduğu gibi S-OFF sayesinde kalıcı,stabil LOCKED yapılamıyor sadece RELOCKED yapılabiliyor.Cihazınız bir şekilde kurcalanmış teknolojik terimle "tampered" olarak adlandırılır ve bu şekilde size satılmış.

Bilgi için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz S.off ya da Sunshine işlemlerini ben yapmadım. Sizin u11 cihazınızda Cid hangi numara ile geldi acaba? HTC__A07 (Rusya) olarak mı? Cid değiştirme yapılmış mıydı? Bu durumda ben ne yapmalıyım? Serviste yeni yazılım yüklenirken *relocked* konusunda sorun çıkartılabilir mi?

blueberry

Mehmet Birol Erol
AN Sever ♥
AN Yardımcı Yönetici
ROM Test Kullanıcısı
HTC Geliştiricisi
ROM Geliştiricisi
Bilgi için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz S.off ya da Sunshine işlemlerini ben yapmadım. Sizin u11 cihazınızda Cid hangi numara ile geldi acaba? HTC__A07 (Rusya) olarak mı? Cid değiştirme yapılmış mıydı? Bu durumda ben ne yapmalıyım? Serviste yeni yazılım yüklenirken *relocked* konusunda sorun çıkartılabilir mi?
Eğer garantili yerden satın aldıysanız bu onların ayıbı sorun çıkartamazlar ama güvenilir olmayan farklı bir yerden temin edildiyse onu bilemem.
Benim CID HTC__J15

Cihazım Delta garantili ancak açıkçası bu durumlardan haberim yoktu, bu yüzden S.off, relocked gibi hususları hiç kontrol etmemiştim, nasıl kontrol edileceğini de forumlardan öğrendim, dolayısıyla "relocked" ibaresi satın aldığımda var mıydı-yokmuydu bilemiyorum. Umarım bu işlemi ithalatçı yapmıştır ve sorun çıkarmazlar. Delta servisinde yazılım tekrar yüklendiğinde "relocked" ibaresi kalkacak mı acaba?(umarım kalkar). Sizin telefon CID HTC__J15 olduğuna göre güncelleme alıyor mu? Oreo geldi mi? EMEA cihazları güncelleme alıyorsa neden Cid HTC__A07 (Rusya) olarak değiştiriliyor merak ediyorum, ne gerek var buna? Slm.

blueberry

Mehmet Birol Erol
AN Sever ♥
AN Yardımcı Yönetici
ROM Test Kullanıcısı
HTC Geliştiricisi
ROM Geliştiricisi
Cihazım Delta garantili ancak açıkçası bu durumlardan haberim yoktu, bu yüzden S.off, relocked gibi hususları hiç kontrol etmemiştim, nasıl kontrol edileceğini de forumlardan öğrendim, dolayısıyla "relocked" ibaresi satın aldığımda var mıydı-yokmuydu bilemiyorum. Umarım bu işlemi ithalatçı yapmıştır ve sorun çıkarmazlar. Delta servisinde yazılım tekrar yüklendiğinde "relocked" ibaresi kalkacak mı acaba?(umarım kalkar). Sizin telefon CID HTC__J15 olduğuna göre güncelleme alıyor mu? Oreo geldi mi? EMEA cihazları güncelleme alıyorsa neden Cid HTC__A07 (Rusya) olarak değiştiriliyor merak ediyorum, ne gerek var buna? Slm.
Nedenini bilemem Arap cihazı denmesin diye mi bu işlemi yaparlar bu da mantıklı değil.Gerek HTC__J15 gerekse HTC__A07 EMEA Cihazları içinde yer alan CID numaraları. Sizin cihazın CID'i EMEA cihazları içinde yer alan CID numaralarından farklı bir CID numarasını içeriyorsa OTA güncelllemelerini alabilmesi amacıyla bu CID'i HTC__J15 ya da HTC__A07'e çevirmenin mantıklı bir izahatı o zaman olur.
Benim cihaza gelince ilk satın aldığım 1.03.401.6 yazılım numarasından itibaren bütün güncellemeleri sırasıyla sorunsuz bir şekilde aldı ve en son olarak 2.33.401.10 firmware tabanlı Oreo sürümüne güncellendi.Hiçbir sıkıntı yaşamadım.