• Merhaba, sitemizi reklamsız olarak görüntülemek, konular oluşturmak, tartışmalara katılmak ve diğer özelliklerden faydalanmak için hemen hesap oluşturabilirsin!
  • Özel mesaj, sohbet ya da Facebook, Twitter ve Google+ üzerinden kullanıcılardan destek talebinde bulunmayın. Bir sorun yaşarsanız lütfen sadece forumlarımızı kullanın.

Yardım Htc One M9 Verizon veya Sprint Cihaz Sorunları

Merhaba Arkadaşlar,
Yaklaşık bir aydır ikinci el Htc one M9 cihazla uğraşıyorum. Başta cihaz hiç açılmıyordu (bootloop sorunu ve mavi ekran) bir şekilde cihazı download moda alıp özelliklerine baktığımda mid numarasının 0PJA10000 olduğunu gördüm. Bunun üzerine direkt wwe versiyonunun en alt sürümünden en son sürümüne kadar denemediğim custom ve stock rom versiyonu kalmadı nerdeyse. Fakat sonradan anladığım kadarıyla cihaz da "meid" numarası varmış, bu numarada yanlış bilmiyorsam sadece operatör cihazlarında mevcut. Sonra yabancı bir forum sitesinden birisi ile yazışmalar sonucu cihazın arka kapağında yazan "0PJA100 ve FCC ID: NM80PJA100 M9u" numaranın operatör cihazı değilde wwe olduğuna kanaat getirip "cihazın ilk partitionı olan "board_info" yu wwe versiyonuna göre flashladık. Aynı rom denemelerini yapmamıza rağmen başarılı olamadık, imei ve anaband boş göründü. En son android 7.0 çıktığında cihaza bunu yükledim ve imei ve anaband göründü fakat gsm özellikleri aktif olmadı( yani radyo aç kısmı çalışmıyor dolayısıyla telefon özelliklerini kullanamıyorsunuz) ayrıca anaband bilgi kısmında (NoCal) ibaresi mevcut. İlginçtir sadece android 7.0 dosyalarından radio.img dosyasıyla bu durum oluyor. Diğer bütün versiyonların radio.img dosyalarını flash lamama rağmen imei ve anabandı görememiştim.

Daha sonra forumdaki diğer başlıklara bakınca (meid numarası olduğunu da farkedince) cihazın developer ve wwe versiyonu olmadığını anladık. Sonradan ise verizon ve sprint versiyonlarını denememe rağmen cihazda imei ve anabandı göremedik ayrıca verizon ve sprint rom kurulumunda başlangıç ayarlarında kayıt sorunları ve sim kilit sorunları oluştu.

Aynı cihazı kullananlar olarak en azından cihazı kullanılabilir vaziyete getirmek adına tecrübelerimizi ve elimizdeki çalışır vaziyetteki romların varsa yedeklerini paylaşmayı öneriyorum.
Yardımlarınızı bekliyorum
Çözüldü :

Arkadaşlar,
Uzun uğraşlar sonunda hangi versiyon olduğunu bilemediğimiz cihazımızı çalıştırmayı başardık. (Sprint cihazı)

Aynı cihaza sahip arkadaşların yararlanacağı bir kaynak olarak yapılanları kısaca buraya yazmak istiyorum.

- Cihazın arka kapağında yazan 0PJA100 ve FCC ID: NM80PJA100 M9u numaradan yola çıkıp wwe versiyonu olma ihtimaline göre bütün denemelerimizi bunun üzerine yoğunlaştırdık fakat büyük zaman kaybına neden oldu. ( En net bilgi cihazın seri nosunu HTC nin online destek hattından sorgulatıp tüm bilgilerini almak. tabi seri numarasını da değiştirmemişlerse :))

- Bir de önemli bir husus; m9 larda 3 tip (seri) cihaz var. 0PJA10000, 0PJA20000, 0PJA30000,
bunlardan 0PJA10000 serisi (0PJA11000,0PJA12000) en yaygın çevrime en uygun cihazlar.(Mid ve cid değiştirilerek birbirine dönüştürülebiliyorlar)
diğer CDMA (0PJA20000, 0PJA30000 sprint ve verizon ) cihazların donanımı ve partition tabloları farklı (sprint modelin 71, verizon modelin ise 72, diğer modellerin ise 70 partition tablosu mevcut). Modelleri birbirine çevirirken bu partition tabloları, flashlanan firmware lerle uyuşmadığı için doğru olsa da çoğu zaman çalışmayabiliyor. Bu yüzden full stock firmwarelerden önce o firmware'in gpt_main_32g partitionını flashlamak gerekiyor.( en son bu şekilde yaparak cihazı çalışır hale getirebildik.)

- İlk önce Full Stock Firmware ( sprint model için 3.41.651.41 full stock firmware i flashladık)
Dış bağlantıları görüntüleme yetkiniz bulunmuyor. Oturum açın ya da hesap oluşturun.

- Daha sonra en son custom recovery ( twrp 3.0.2)
- Custom Rom ( viper m9 5.3.0 ) sprint modeli için ( official romu yüklemeyin online aktivasyon gibi açılışta bazı engelleri var, zaman kaybından öte bir işe yaramıyor veya üstteki linkte aynı zamanda stock rom temelli "bad boyz" romu da deneyebilirsiniz)
- Custom Rom kurulduktan sonra sim kilit ekranı karşınıza gelecek (gelmeyebilir) bunun içinde aşağıdaki linkde anlatılanlar sırasıyla yapılırsa sim kilidi de açılabilir.
Dış bağlantıları görüntüleme yetkiniz bulunmuyor. Oturum açın ya da hesap oluşturun.

- Sim kilit de açıldıktan sonra normal şekilde kullanılabilir ( yine ağ bağlantısıyla bağlantı yapmaya çalışsa da bitince normal şekilde kullanılabilir.)

* önemli bir husus bu cihazlar cdma networkunu kullandığı için (ve kullandığı lte bandları türkiyede kullanılan lte bandlarıyla kesişmiyor) türkiye de 4G ağına bağlanması mümkün değil.
Alacak ve bu cihazı satan arkadaşlar bunu dikkate alırsa iyi olur. (sprint cihaza da eksik band ları eklemeye boşuna uğraşmayın, 4G aktif olmayacaktır)
lte sprint ( band: 2, 4, 12, 25, 26,41)

lte türkiye ( band : 1,3,7,8,20,38)

Son düzenleme:
Merhaba Arkadaşlar,
Yaklaşık bir aydır ikinci el Htc one M9 cihazla uğraşıyorum. Başta cihaz hiç açılmıyordu (bootloop sorunu ve mavi ekran) bir şekilde cihazı download moda alıp özelliklerine baktığımda mid numarasının 0PJA10000 olduğunu gördüm. Bunun üzerine direkt wwe versiyonunun en alt sürümünden en son sürümüne kadar denemediğim custom ve stock rom versiyonu kalmadı nerdeyse. Fakat sonradan anladığım kadarıyla cihaz da "meid" numarası varmış, bu numarada yanlış bilmiyorsam sadece operatör cihazlarında mevcut. Sonra yabancı bir forum sitesinden birisi ile yazışmalar sonucu cihazın arka kapağında yazan "0PJA100 ve FCC ID: NM80PJA100 M9u" numaranın operatör cihazı değilde wwe olduğuna kanaat getirip "cihazın ilk partitionı olan "board_info" yu wwe versiyonuna göre flashladık. Aynı rom denemelerini yapmamıza rağmen başarılı olamadık, imei ve anaband boş göründü. En son android 7.0 çıktığında cihaza bunu yükledim ve imei ve anaband göründü fakat gsm özellikleri aktif olmadı( yani radyo aç kısmı çalışmıyor dolayısıyla telefon özelliklerini kullanamıyorsunuz) ayrıca anaband bilgi kısmında (NoCal) ibaresi mevcut. İlginçtir sadece android 7.0 dosyalarından radio.img dosyasıyla bu durum oluyor. Diğer bütün versiyonların radio.img dosyalarını flash lamama rağmen imei ve anabandı görememiştim.

Daha sonra forumdaki diğer başlıklara bakınca (meid numarası olduğunu da farkedince) cihazın developer ve wwe versiyonu olmadığını anladık. Sonradan ise verizon ve sprint versiyonlarını denememe rağmen cihazda imei ve anabandı göremedik ayrıca verizon ve sprint rom kurulumunda başlangıç ayarlarında kayıt sorunları ve sim kilit sorunları oluştu.

Aynı cihazı kullananlar olarak en azından cihazı kullanılabilir vaziyete getirmek adına tecrübelerimizi ve elimizdeki çalışır vaziyetteki romların varsa yedeklerini paylaşmayı öneriyorum.
Yardımlarınızı bekliyorum
Bu cihazlarda costume rom yüklemesi ile sorunu çözebilirsiniz. Yoksa kendi stock romlarında sim kart görmüyor İnternet'e bağlanmıyor vesaire

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu cihazlarda costume rom yüklemesi ile sorunu çözebilirsiniz. Yoksa kendi stock romlarında sim kart görmüyor İnternet'e bağlanmıyor vesaire

Merhaba,
Sizin herhangi bir tecrübeniz oldu mu? Hangi firmware tabanında yükleme yapmak gerekiyor? Daha önce defalarca denememe rağmen herhangi bir sonuç alamadım. Arada bir şey kaçırıyor muyuz acaba?

Merhaba,
Sizin herhangi bir tecrübeniz oldu mu? Hangi firmware tabanında yükleme yapmak gerekiyor? Daha önce defalarca denememe rağmen herhangi bir sonuç alamadım. Arada bir şey kaçırıyor muyuz acaba?
Cihazın bilgilerini tam vermeniz gerekli ona göre uygun costum rom bakabiliriz. Cihazın bilgileri için. Cihazı fastboot moda aldıktan sonra cmd ekranında şu kodu giriniz.

Kod:
fastboot getvar all
Edit: imei Hariç. Bu yol zor olursa

Bu uygulama ile cihazın bilgilerini buraya yazabilirsiniz.

Cihazın bilgilerini tam vermeniz gerekli ona göre uygun costum rom bakabiliriz. Cihazın bilgileri için. Cihazı fastboot moda aldıktan sonra cmd ekranında şu kodu giriniz.

Kod:
fastboot getvar all

Açıkçası ilk durumdan bu yana mid ve cid değiştirerek onlarca rom denedim. O yüzden vereceğim bilgiler en son kurduğum verizon tabanlı romun bilgileri. Telefonuun download moduna ilk girebildiğimde mid: 0PJA10000 ve cid:11111111 idi. yalnız bu tip bir cihaz olmadığını sonradan info ekranında "meid" numarası olduğunu gördükten sonra anladık. Yani cihaz operatör cihazı ama hangisi tam olarak bilemiyorum. (muhtemelen verizon)

Açıkçası ilk durumdan bu yana mid ve cid değiştirerek onlarca rom denedim. O yüzden vereceğim bilgiler en son kurduğum verizon tabanlı romun bilgileri. Telefonuun download moduna ilk girebildiğimde mid: 0PJA10000 ve cid:11111111 idi. yalnız bu tip bir cihaz olmadığını sonradan info ekranında "meid" numarası olduğunu gördükten sonra anladık. Yani cihaz operatör cihazı ama hangisi tam olarak bilemiyorum. (muhtemelen verizon)
Anladım sizin şu an cihazın bilgileri nedir peki ?

Cihazınızın fastboot ekranında htc_himauhl diyemi geçiyor.

Eğer öyle ise cihazınızı eski haline döndürerek bu linkteki uygun costum rom yükleyebilirsiniz. Bu site ücretli ama aynı isimle Google'da arama yapılarak bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
Cihazınızın fastboot ekranında htc_himauhl diyemi geçiyor.

Şu an için bakamıyorum ama verizon olarak değiştirdiğim için htc_himawa tarzı bir şey yazıyor. Yalnız bu yazı değiştirdiğiniz mid numarasına göre değişiyor( Örnek developer yani mid:0PJA11000 olarak değiştirirseniz htc_himaulatt olarak yazıyor) yani orjinal halini göstermiyor

Şu an için bakamıyorum ama verizon olarak değiştirdiğim için htc_himawa tarzı bir şey yazıyor. Yalnız bu yazı değiştirdiğiniz mid numarasına göre değişiyor( Örnek developer yani mid:0PJA11000 olarak değiştirirseniz htc_himaulatt olarak yazıyor) yani orjinal halini göstermiyor
Anladım siz bence eski haline getirip uygun costume rom yükleyerek kullanabilirsiniz. ÇOĞU sprint ve verizon cihazlara böyle yapılıyor.

Anladım siz bence eski haline getirip uygun costume rom yükleyerek kullanabilirsiniz. ÇOĞU sprint ve verizon cihazlara böyle yapılıyor.

Aslında en kolayı, şuan Sprint veya verizon cihazı olan arkadaşların tam bir yedek alıp paylaşmaları, hem kendileri hem de bizim durumumuzdaki arkadaşlar için çok yararlı olur.