Görsel Anlatım  HTC One M7 cihazımızı GPE Stock Android 5.0.1 Lollipop'a Çevirme

• Özel mesaj, sohbet ya da Facebook, Twitter ve Google+ üzerinden kullanıcılardan destek talebinde bulunmayın. Bir sorun yaşarsanız lütfen sadece forumlarımızı kullanın.

blueberry

Mehmet Birol Erol
Yardımcı Yönetici
18.04.2013
8,823
7,134
12,607
HTC One M7 cihazımızda hangi rom ya da Custom Rom yüklenmiş olması hiç önemli değil ama cihazımızın mutlaka S-OFF konumunda olması gerekiyor.Cihazımızı Power+Volume Down tuşlarına basarak bootloader konumuna alıyoruz.USB-PC bağlantısını yaptıktan sonra:

Kod:
fastboot oem writecid GOOGL001
komutunu yazarak Google Play Edition Cihazına ait olan CID numarasına çeviriyoruz.

GOOGL001 olduğunu kontrol etmek için:

Kod:
fastboot reboot-bootloader
komutunu girerek,bootloader'da CID bölümünde bu ibarenin olup olmadığını kontrol ediyoruz.

yQd1sTh.jpg

2. işlem olarak XDA'da graffixnyc adlı geliştiricinin yayınlamış olduğu RUU dosyasını aşağıdan indiriyoruz ve bu linki açtığınız zaman 4.4.2 Stock Non-Rooted olanını indiriyoruz,(sakın Rootlu olanı indirmeyiniz):

4.4.2 Stock Non-Rooted

Bu dosyanın adını RUU olarak değiştirdikten sonra fastboot klasörümüz içine kopyalıyoruz.Şimdi bu orjinal GPE Stock RUU dosyasının doğru flaşlamamız gerekiyor.

Eğer cihazımız bootloader'da değil de işletim sistemi yüklü açık konumda ise:

Kod:
adb reboot bootloader
ile cihazımızı bootloader'da fastboot konumuna alıyoruz.Eğer cihazımız fastboot konumunda ise bu komutu girmenize zaten gerek yoktur.

Şimdi RUU flaşlama işlemine başlamak için

Kod:
fastboot oem rebootRUU
komutunu giriyoruz.Bu komutu girdiğimizde siyah bir ekranda HTC yazısını göreceksiniz,bunu gördüğünüzde flaşlama için aşağıdaki komutu giriniz:

Kod:
fastboot flash zip RUU.zip
bu komuttan sonra bazı işlemlerin yapıldığını göreceksiniz,FAILED hatası alabilirsiniz,hiç önemli değil hemen arkasından aynı komutu bir kez daha giriniz:

Kod:
fastboot flash zip RUU.zip
Bütün işlemlerin sonuna kadar bitmesini bekleyiniz ve arkasından şu komutu giriniz:

Kod:
fastboot reboot
Cihazınız artık Google Play Edition olmuştur.Önce 4.4.3 güncelleme uyarısını alacaksınız,bu sisteme işlenip telefonu yeniden başlattığınızda bu sefer 4.4.4 güncelleme uyarısını alacaksınız.Bütün bu işlemler bittiğinde maalesef şimdilik Android 5.0.1 Lollipop güncelleme uyarısı gelmeyecek,peki ne yapacağız,herkesden önce bu güzel güncellemeyi almak istemez misiniz ? Tabii ki alacaksınız.Öncelikle aşağıdaki official OTA güncellemesini indirip telefonunuzun dahili hafızasına kopyalayınız:

Stock OTA GPE Android Lollipop 5.0.1: İNDİRME LİNKİ

Şimdi telefonumuzun Power ve Volume Down tuşlarına basarak bootloader'a giriyoruz ve bootloader'da Recovery bölümüne volume tuşları ile gelerek power ile onaylıyoruz artık stock recovery arayüzündeyiz.Bu şekilde beklersek android simgesinin ortasındaki ünlemli üçgen işaretine bakar bakar dururuz ve telefon yeniden başlar hiçbir işlem yapamazsınız.Bu yüzden Power ve Volume Down-Up tuşları ile oynayarak ana recovery menünün gelmesini sağlıyoruz ve apply from phone storage'ı işaretliyoruz ve /0/ klasör dizini içinde bad1c593ad07005d8e82754c36caa7e7db9b6cc2.OTA_M7_UL_L50_STOCK_UI_MR_Google_WWE_5.11.1700.3-4.09.1700.1_LRX22C.H3_release_403340 dosyasını bularak power tuşu ile onayladığınız an flaşlama işlemi başlayacaktır.Bütün işlemler bittikten sonra sorunsuz bir şekilde cihazınız açılacak ve GPE Android 5.0.1 sürümüne güncellenmiş olacaksınız.

UwX4Ths.jpg

lselA9t.jpg

YENİ EN KOLAY VE KISA PRATİK YÖNTEM:

Konu açıldığında 5.0.1 RUU yayınlanmamıştı.Bu metod en kolay yöntem çünkü Android 4.4.3 ve 4.4.4 OTA güncellemelerini almaya ve 5.0.1'e ait OTA zip paketini stock recovery'den flaşlamaya gerek kalmamaktadır.Sadece RUU dosyasını yukarda belirtilen komutlarla flaşlamanız yeterli.

İNDİRME LİNKİ:

Build: 5.0.1 LRX22C.H3 5.11.1700.3

5.0.1 Stock Non-Rooted GPE RUU

MD5: 85228bec6b95a613aef0304ad313a533

EKRAN GÖRÜNTÜLERİ:

FQw5qRE.png

BzCVZmO.jpg

6AwuuQ6.png

Gd2QbEj.png

jDwAlwq.png

TiBgaPJ.png

MX1VhLM.png

CgmxWWl.png

UAJgJX6.jpg

dsFmoFG.png

azChA7O.png

OPQAJ7b.png

1DKFpHG.png

oHHAnCB.jpg

GSEY0RR.png

JCHCnjg.png

X0455G7.png

OgQXYh6.png

5mtj6SK.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

FuXiN

Cevabınız onda
Kayıtlı kullanıcı
23.08.2013
2,497
801
7,607
Aksam eve geldiğimde ilk iş uygulamak olacak. Emeğine sağlık Mehmet abi :)

HTC ONE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Departed

Yeni üye
Kayıtlı kullanıcı
05.03.2014
31
11
407
Hocam eline sağlık. Yalnız şu resimleri önizleme olarak koysaydın daha iyiydi. :)
Bu arada lollipopun görselliğinden tam anlamda faydalanmak için Google Now Launcher kurmak gerekiyor.

FuXiN

Cevabınız onda
Kayıtlı kullanıcı
23.08.2013
2,497
801
7,607
Abi unutmadan sorayım bu işlemler sonrasında cihazın hafızası tamamen gidiyor değil mi abi?

blueberry

Mehmet Birol Erol
Yardımcı Yönetici
18.04.2013
8,823
7,134
12,607
Hocam eline sağlık. Yalnız şu resimleri önizleme olarak koysaydın daha iyiydi. :)
Bu arada lollipopun görselliğinden tam anlamda faydalanmak için Google Now Launcher kurmak gerekiyor.
Recovery arayüzünün flaşlamadan sonraki resimleri var ama OTA flaşlamasından sonra apply from phone storage inaktif olduğu için bir işe yaramayacak Kaan

blueberry

Mehmet Birol Erol
Yardımcı Yönetici
18.04.2013
8,823
7,134
12,607
Abi unutmadan sorayım bu işlemler sonrasında cihazın hafızası tamamen gidiyor değil mi abi?

Evet RUU flaşlama işleminden sonra cihazın hafızası tamamen sıfırlanıyor ve stock recovery ile stock kernel yüklenmiş olarak açılıyor Metin

Departed

Yeni üye
Kayıtlı kullanıcı
05.03.2014
31
11
407
Recovery arayüzünün flaşlamadan sonraki resimleri var ama OTA flaşlamasından sonra apply from phone storage inaktif olduğu için bir işe yaramayacak Kaan
Abi nasıl anlayamadım. Google now launcher bildiğimiz google play store dan kurulan launcher değil mi yoksa ben mi yanlış biliyorum :D

blueberry

Mehmet Birol Erol
Yardımcı Yönetici
18.04.2013
8,823
7,134
12,607
Abi nasıl anlayamadım. Google now launcher bildiğimiz google play store dan kurulan launcher değil mi yoksa ben mi yanlış biliyorum :D
Yanlış anladın Kaan ben stock recovery arayüzünden bahsediyorum,Play Store'da Google Now Launcher gözükmüyor,Google Asistan Launcher var,bu olmasın isterseniz indirip görüntüleri paylaşabilirim.