Root Rehberi  HTC Desire 816 Root Rehberi / CWM Recovery Yükleme

MuhYal

Muhammed Yalçınkaya
Yönetici
15.02.2014
7,175
772
13,452
İstanbul
www.muhyal.com
ROM
OEM
Android versiyonu
9
Recovery
Yok
Cihaz
S9+
HTC_Desire_816_muhyal.com_.jpg

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda HTC Desire 816 model telefonumuza nasıl root haklarını atayıp, özel CWM Recovery yükleyebileceğimizi öğreneceğiz.

Unutmayın! Cihazınızın sistem tarafında yapacağınız herhangi bir modifikasyonda garanti dışı kalırsınız. Uygulamadan doğabilecek tüm sorumluluk uygulayıcıya aittir. Cihazınızın sürücüleri yüklü değilse yükleyin ve işlemlere ondan sonra başlayın. Bu işlemleri yapmadan önce kişisel ayarlarınızı ve verilerinizi yedekleyin. Cihazınızın Ayarlar > USB hata ayıklama modunun etkin, pil seviyesinin en az yüzde 50 olduğundan emin olun.
İşlemlere başlamadan önce telefonunuzun bootloader kilidinin açık olması gerekmektedir.Bootloader kilidiniz açık değil ise aşağıdaki linkten HTC Desire 816 Bootloader kilidi açma konusuna gidebilirsiniz.
http://www.andronetwork.com/konu/htc-desire-816-bootloader-kilidi-acma-islemi-bootloader-unlock-rehberi.7696/

/!\ UYARI /!\
Bootloader kilidini açtığınız zaman telefonunuzdaki herşey silinecektir.Bootloader kilidini açmadan önce tüm verilerinizi yedekleyiniz.
/!\ UYARI /!\

1. Yöntem (Android ile yeni tanışan kullanıcılar için detaylı anlatım)

Adım 1: Aşağıdaki linkten fastboot dosyasını indirin.
http://www.andronetwork.com/devdb/android-icin-fastboot-klasoerue.65/download?version=73

Adım 2: Yukarıdaki bağlantıdan indirmiş olduğunuz dosyayı zip'ten çıkartarak Bilgisayarınızın C:/ yerel diskine ismi "fastboot" olacak şekilde içindekileri çıkartınız.Örnek olarak aşağıdak görüntüye bakabilirsiniz.

11.png

Adım 3: Aşağıdaki HTC Desire 816 için yayınlanan Özel Recovery imaj dosyasını indirip, 2.adımda oluşturduğunuz fastboot klasörünün içerisine kopyalıyoruz.Örnek olarak aşağıdaki görüntüye bakabilirsiniz.
https://yadi.sk/d/p3a2lpXdhFy5R

2.png

Adım 4: HTC Desire 816 telefonunuzu kapatın ve Ses Kısma + Güç tuşlarına basılı tutarak açın.Telefon Bootloader modunda açılacaktır.Örnek olarak aşağıdaki görüntüye bakabilirsiniz.
Görüntü üzerindeki yazılanları mutlaka okuyunuz.

htc-desire-816.jpg

Adım 5: Ses kontrol butonlarını kullanarak fastboot seçeneğine gelin ve güç butonuyla seçin.

Adım 6: USB ile bilgisayara bağlayın.
Eğer telefonunuzu Bilgisayar algılamadıysa FASTBOOT USB yazısını göremezsiniz, sadece FASTBOOT yazar.Örnek olarak aşağıdaki görüntüye bakabilirsiniz.
HTC Sürücülerini indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.
http://www.andronetwork.com/devdb/windows-isletim-sistemi-icin-htc-android-usb-sueruecueleri.90/

HTC-One-Fastboot-Mode.jpg

Adım 7: Bilgisayardan bir komut istemi penceresi açın.
Nasıl açacaığınızı bilmiyorsanız:
Bilgisayarınızın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıklayarak CMD Yazın karşınıza bir Komut istemcisi penceresi açılacaktır.veya C:/Windows/System32/cmd.exe'yi çalıştırarak bu pencereyi açabilirsiniz.

Adım 8: Şimdi oluşturduğunuz Fastboot klasörüne attığımız dosyalar hakkında işlem yapabilmemiz için aşağıya yazdığım kodları sırası ile yazarak bilgisayarınızdan ENTER tuşuna basınız.

Kod:
cd
ENTER tuşuna basın.
Kod:
cd
ENTER tuşuna basın.
Kod:
cd  fastboot
ENTER tuşuna basın.

Adım 9: Recovery dosyasını yüklemek için son olarak aşağıdaki kodu girin.

Kod:
fastboot flash recovery recovery.img
ENTER tuşuna basın.

2.png

Adım 10: İşlem tamamlandıktan sonra telefonunuza başarılı bir şekilde özel recovery dosyasını flashlamış olacaksınız.

Adım 11: Recovery flashlama işlemini gerçekleştirdiğimize göre Ses kısma ve aça tuşlarını kullanarak REBOOT seçeneğine tıklayarak telefonumuzu başlatıyoruz.

Adım 12: Sıra geldi Telefonumuza root yetkisi kazandırmaya.
Cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın ve aşağıdaki linkten UPDATE-SuperSU-v2.46.zip dosyasını indirin ve telefonunuzun dahili hafızasına kopyalayın.

http://www.andronetwork.com/devdb/supersu.61/

Adım 13: Telefona kopyaladığınıza emin olduktan sonra
cihazınızı kapatın ve tekrar telefonu Bootloader moduna alın (Güç ve Ses kısma tuşlarına aynı anda basılı tutarak) HBOOT menüsünden RECOVERY yazısına gelin ses kısma tuşu ile ardından Power tuşuna basarak Recovery modunda açıyoruz telefonumuzu.10 saniye bekleyin telefon kendini yeniden başlatıp Recovery ekranı açılacaktır.

Adım 14: Karşınıza gelen özel CWM Recovery ekranında install zip from SD card > choose zip from SD card > UPDATE-SuperSU-v2.46.zip dosyasını seçin ve Yes ile yükleyin.Artık telefonunuz Rootlu.

Hepsi bu kadar :) Son olarak recovery menünüzden reboor system now kısmını seçin ve root hakları atanmış özel CWM Recovery yüklenmiş HTC Desire 816'ınızın tadını çıkartın.

Google Play Storeden Root Checker Basic uygulamasını yükleyerek telefonunuzun Root durumunu kontrol edebilirsiniz.

Örnek görüntü:
z12aq8X.png

Yukarıdaki işlemleri sırasıyla ve hatasız olarak gerçekleştirdiğinizde işlem başarıyla sonuçlanacaktır. Aksi bir durumla karşılaştığınızda konu altından bize ulaşmaktan lütfen çekinmeyin.

2.Yöntem (Pratik-Yardımcı araç ile)

HTC Desire 816 WinDroid Universal Android Toolkit ile Bootloader unlock , Root ve Recovery yükleme rehberi konusuna gitmek için aşağıdaki linke tıklayınız.
http://www.andronetwork.com/konu/htc-desire-816-windroid-universal-android-toolkit-ile-bootloader-unlock-root-ve-recovery-yuekleme.7674/#post-93784

Moderatörün son düzenlenenleri:

berk01

Kayıtlı kullanıcı
02.08.2014
36
1
37
27
Cihaz
Htc 816
Paylasim icin tesekkurler fakat komut penceresinde hicbir islem yapmiyor. Telefonu mu gormuyor acaba ?

• Beğen
Reactions: ilkin464

MuhYal

Muhammed Yalçınkaya
Yönetici
15.02.2014
7,175
772
13,452
İstanbul
www.muhyal.com
ROM
OEM
Android versiyonu
9
Recovery
Yok
Cihaz
S9+
Cihazının USB sürücüleri tam olarak yüklü mü bilgisayarında bir de USB Hata Ayıklama ve Bilinmeyen Kaynaklar seçeneği etkin durumda mı bir kontrol eder misin?

berk01

Kayıtlı kullanıcı
02.08.2014
36
1
37
27
Cihaz
Htc 816
PC de arka ve ön portları denedim. Başka pcde de denedim. Telefonun usb kısmını kısıtlamışlar. Zaten otg kablo ile flash diskte bağlayamıyorum.

berk01

Kayıtlı kullanıcı
02.08.2014
36
1
37
27
Cihaz
Htc 816
Telefonun geliştirici seçenekleri gizliymiş. Açmak için yapılan yöntemi yazmayı unutmuşsunuz. Eklerseniz başkaları da faydalanır. Paylaşım için teşekkürler.

MuhYal

Muhammed Yalçınkaya
Yönetici
15.02.2014
7,175
772
13,452
İstanbul
www.muhyal.com
ROM
OEM
Android versiyonu
9
Recovery
Yok
Cihaz
S9+
Genelde bilindiği için yazmadım ama ayarlar > yazılım bilgileri kısmından yapım numarasına ardı ardına 7-8 defa basman yeterli olacaktır. Rica ederim.

berk01

Kayıtlı kullanıcı
02.08.2014
36
1
37
27
Cihaz
Htc 816
Son olarak bir soru soracağım, cihazda recovery yazısını seçiyorum fakat herhangi bir özel menü çıkmıyor. Kırmızı ünlem işareti çıkıyor ve normal başlıyor telefon. Nerede yanlış yaptım acaba?