Google Play Store'a uygulama ekleme işlemi

Dr. Android

Admin
Yönetici
20.10.2012
6,204
4,060
12,937
Istanbul
www.andronetwork.com
ROM
LeeDrOiD v7.4.2
Recovery
TWRP 2.8.6.2
Cihaz
HTC One M8
Merhaba Arkadaşlar,
Bugün sizlere yaptığımız android uygulamasını nasıl "Google*Play" e yükleyeceğimizi anlatmak istiyorum.
Öncelikle 25 $ vererek geliştirici üyeliği almamız gerekiyor.
Daha sonra*Google Play Geliştirici Sitesi*linki ile de geliştirici sayfasına gitmeniz gerekiyor. Karşımıza aşağıdaki "Google Play | Developer Console" başlıklı*sayfanın gelmesi gerekiyor.*
Ardından*"Yeni Uygulamalar Ekleyin"*seçeneği ile *apk yüklememizi yapabiliyoruz. Ancak bu şekilde yaptığımızda apk' larımız direk yüklenmemiş oluyor. Onun öncesinde yükleyeceğimz apk nın*"export"*edilmesini sağlamamız gerekiyor. Bu olayın açılmış projenin üzerinde yapılması gerekiyor. Öncelikle File=> Export yapmamız gerekiyor. Ardından "Android=>Export Android Application" seçeneğine basmamız gerekiyor. Ardından Next seçeneği ile ilerliyoruz. Daha sonra projeyi seçmemiz gerekiyor. Ardından uygulamamız için key dosyası oluşturmamız gerekiyor. Ardından key dosyamızın tanımlamalarını yapıyoruz.* En son olarak da*key ile oluşturulacak olan apk dosyamızın yolunu seçiyoruz.

İşlemi tamamladığımızda belirttiğimiz uzantıda apk uzantılı bir dosya oluştuğunu göreceğiz. Artık bu*dosyayı "Google*Play" e yükleyebiliriz.
Önemli noktalardan biri de bu key dosyasını ve şifresini unutmamamız gerekir. Çünkü uygulamanın yeni versiyonunu yazdığımızda onu yüklememiz gerekecek. Bunu yüklerken bu key dosyasını kullanmamız gerekecektir. Unuttuğumuz takdirde oluşturduğumuz apk dosyasını bu projenin yeni versiyonu olarak görmeyece, yeni yapılmış proje gibi playe yükleme yapacaktır. Bu da geliştiricilerin yapmaması*gereken bir durumdur.


Artık projemizi Playe yükleyebiliriz. *"Yeni Uygulamalar Ekleyin" seçeneğine basıyoruz öncelikle. Daha sonra "apk yükle" butonuna bastığımızda sadece başlığın eklendiği bir sayfa açılacak. Orada "İlk Apk'yı Yükle" butonuna bastığımızda biraz önceki yolla çıkardığımız apk yı seçmeliyiz.*
Sol tarafta uygulamamızla ilgili tanıtımların yapılacağı yerler var. Oraların bazılarını doldurmak zorundayız, yoksa uygulamamızı yükleyemiyoruz arkadaşlar. Mağaza Girişi seçeneğinden başlığı, tanıtım metni, ekran görüntüleri gibi doldurulması gereken yerleri doldurmak zorundayız. Zaten doldurmak zorunda olduğumuz yerleri, sağ üstte "taslak" adında bir buton var. Oraya bastığımızda "Uygulamayı neden yayınlayamıyorum" seçeneğine bastığımızda yüklemek için doldurulması gereken yerleri bize gösterecektir. Eğer oradaki seçeneklerin hepsini bitirdiysek artık projemiz yüklenme durumuna gelmiş demektir.
Eğer hiçbir eksiğimiz yoksa sağ üstteki buton "yayınlandı" olarak değişecektir.
İlk uygulama yüklemek biraz teferruatlı ama çok zor bir iş değil :)
Sorularınız olursa sorabilirsiniz...
İyi Çalışmalar
 
  • Beğen
Reactions: kkalkan

kkalkan

Kayıtlı kullanıcı
16.11.2012
2,110
1,028
7,557
gecenin o saatinde boyle bir bilgi paylaşımı helal olsun.. :)
eline emegine saglık. :) ;)