• Özel mesaj, sohbet ya da Facebook, Twitter ve Google+ üzerinden kullanıcılardan destek talebinde bulunmayın. Bir sorun yaşarsanız lütfen sadece forumlarımızı kullanın.

Galaxy S9 ve S9+ üzerinde Android 9 Pie nasıl kurulur? [Sızdırılan resmi firmware] [SM-G960U/U1 & SM-G965U/U1]

MuhYal

Muhammed Yalçınkaya
Yönetici

Merhaba arkadaşlar,

Samsung, HTC / Huawei / Motorola ve OnePlus'ın aksine Android 9 sürüm planlarını henüz açıklamamıştı. Ancak yakın gelecekte Android'in en yeni ve en harika sürümünü kullanıma sunacaklarını belirtmişlerdi.

Galaxy S9 ve S9 Plus ile ilgili olarak, Pie güncellemesinin Ocak 2019'da OTA güncellemesi olarak yayınlanmaya başlaması bekleniyor.

Evet Samsung, Pie güncellemesini Ocak 2019'un sonuna kadar yayınlayabilir. Ama siz şimdi yüklemeye ne dersiniz?

Unutmayın bu sürüm yalnızca SM-G960U/U1 & SM-G965U/U1 modelleri için geçerlidir. (Neden paylaştın bu cihazlar bizde yok diyebilirsiniz. Sizde yok ama yurtdışından getiren ve bu cihaz modellerine sahip olan çok kişi var. Siz bir süre daha beklemede kalın. Kısa bir süre sonra SM-G960FQ içinde yayınlanacaktır.)

Android 9 Pie sürümünü şimdi Galaxy S9 ve S9+'a nasıl yükleyeceğinizi görelim.

Öncelikle, Galaxy S9'unuzun (veya S9+) güncel yazılım sürümünü kontrol edin. ARI6 ile bitiyorsa, ARI6 firmware'ini yukarıdan indirmeniz veya yüklemeniz gerekmez. Zaten S9 / S9+'da yüklü ARI6 güncellemesine sahipseniz, Android Pie güncellemesini doğrudan yüklemek için aşağıdaki 13. adıma atlayın (ZRJ7 sürümü). Adım 1 ile 12 arası, gerekli temel sürümü ARI6'yı (Android 8.1) kurmakla ilgilidir, ancak adım 13 ile 17 arası, Android 9 Pie sürümünü kurmayı işlemektedir.

İndirmeniz gereken dosyalar (İndirmeden önce tüm adımları okuyunuz!)
  • Odin (Sizde zaten olmasını dikkate almayın bu sürüme sahip değilseniz indirin!)
  • Samsung USB Sürücüleri (Her zaman en güncel sürümü yükleyin!)
Yazılım dosyaları;
S9 için: G960USQS3ARI6-to-U3ZRJ7.zip
ARI6 değilseniz önce bu güncellemeyi yapmalısınız: SM-G965USQS3ARI6.zip

S9+ için: G965USQS3ARI6-to-U3ZRJ7.zip
ARI6 değilseniz önce bu güncellemeyi yapmalısınız: G960USQS3ARI6.zip

Yükleme adımları (Başlamadan önce lütfen bir defa daha okuyun!);

Adım 1: Windows PC'nizde Android Pie OTA güncelleme dosyasını ve Android 8.1 tabanlı firmware olan ARI6'yı indirin.

Adım 2: Her şeyden önce Samsung USB sürücüsünü yükleyin. Yüklemeyi başlatmak için sürücü .exe dosyasını çift tıklatın ve adımları takip edin.

Adım 3: Odin PC yazılımını (en son sürümü) indirin.

Adım 4: Şimdi ARI6 firmware dosyasını çıkartın. Bunun için 7-zip gibi ücretsiz bir yazılımı kullanabilirsiniz. 7-Zip'i yükleyin, ardından firmware dosyasına sağ tıklayın ve 7-zip kısmından altında ‘Buraya çıkart’ seçeneğini seçin. Başında AP, BL, CP veya CSC yazan çıkartılmış dosyalar .tar.md5 formatına sahip olmalıdır.

Adım 5: Odin programını çalıştırın.

Adım 6: Eğer daha önce Galaxy S9 (veya S9+)'nızı PC'nize bağladıysanız şimdi bağlantısını kesin.

Adım 7: Galaxy S9'u (veya S9+) cihazınızı download moduna alın: Yani ilk olarak cihazınızı kapatın. Ekran kapandıktan sonra 6-7 saniye bekleyin. Uyarı ekranını görene kadar sesi kısma + bixby + güç düğmesine (3 tuşada aynı anda) basılı tutun. Uyarıyı gördükten sonra download moduna devam etmek için sesi aç düğmesine bir defa basın.

download-moduna-girme.gif

Adım 8: Odin ekranına tekrar dönün (adım 5'te çalıştırmıştık), aşağıda gösterildiği gibi Odin penceresini açın. Lütfen bu adımdan sonra çok dikkatli olun ve yaşanabilecek problemleri önlemek için söylediğim gibi yapın.

Adım 9: Aygıtınızı şimdi kendi USB kablosunu kullanarak bağlayın. Odin cihazınızı bu adımda tanıyacaktır ki zaten tanıdığında fark edeceksiniz :)

Adım 10: Cihazınıza yazılımı dosyalarını yükleyin. Nasıl yapacağım?
  • BL sekmesine tıklayın ve BL metni ile başlayan dosyayı seçin.
  • AP sekmesine tıklayın ve AP metni ile başlayan dosyayı seçin.
  • CP sekmesini tıklayın ve CP metni ile başlayan dosyayı seçin.
[Farklı] CSC sekmesine tıklayın ve HOME_CSC metniyle başlayan dosyayı seçin. HOME_CSC dosyası mevcut değilse, CSC metni ile başlayan dosyayı seçin.

CSC dosyası hakkında kısa bir bilgi: HOME_CSC dosyasını kullanmak cihazınızı sıfırlamaz ve telefondaki veriler silinmez. Ancak, normal CSC dosyasını seçtiğimizde ve cihazda CSC'nin CSC dosyasındakinden farklı olmasıyla sonuçlanırsa, telefonunuz otomatik olarak biçimlendirilir. CSC dosyasının yüklenmesini atlamayı seçebilirsin, cihazın yine sorunsuz çalışabilir. Ancak, çalışmazsa, tüm süreci tekrarlamanız gerekebilir.

Diğer ek bilgi: Dosyaları seçtiğinizde, Odin ekranı donabilir endişelenmeyin, firmware dosyalarının md5'ini kontrol ediyordur. Bitene kadar bekleyin.

Adım 11: Options sekmesine tıklayın ve Re-partition onay kutusunun seçili olmadığından emin olun. Pit sekmesini asla kullanmayın! Şimdi bir sonraki adımda Start düğmesine bastığınızda firmware kurulumunun ilerlemesini göstereceğinden, Log sekmesine geri dönün.

Adım 12: Yukarıda belirtildiği gibi her şeyin yolunda olduğunu doğrulayın. Emin olduğunuzda, yükleme işlemini başlatmak için Odin'deki Start düğmesine tıklayın. Kurulum tamamlanana kadar bekleyin, kurulumun ardından cihazınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Odin’in başarılı kurulum sonrası aşağıda gösterildiği gibi PASS mesajını almanız gerekmektedir.

Adım 13: Cihaz yeniden başlatıldıktan sonra esas Android Pie güncellemesini yükleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle cihazı PC'den çıkarın ve sonra fastboot ve adb sürücülerini PC'nize yükleyin.

Adım 14: Şimdi Android 9 OTA dosyasına sahip olduğunuz klasörün içinde bir komut penceresi açın (U3ZRJ7.zip ile biten). Bunun için bu klasöre gidin ve ardından bu klasörün penceresinin adres çubuğuna cmd yazın ve ardından enter tuşuna basın. Bir komut penceresi açılacak ve konumu bu klasör olacaktır.

Adım 15: Galaxy S9'u (veya S9+) recovery moduna alın: Cihazınızı kapatın. Ekran kapandıktan sonra 6-7 saniye bekleyin. Sesi açma + Bixby + Güç yani bu üç düğmeye birlikte 7 saniye boyunca basılı tutun. Cihazınız recovery moduna geçecektir.

recovery-moduna-girme.gif

Adım 16: Galaxy S9'unuzu şimdi PC'nize bağlayın.

Adım 17: Android Pie güncellemesini S9 veya S9+ cihazınıza yüklemek için aşağıdaki adb sideload komutunu çalıştırın.
  • Galaxy S9 için – adb sideload G960USQS3ARI6-to-U3ZRJ7.zip
  • Galaxy S9+ için – adb sideload G965USQS3ARI6-to-U3ZRJ7.zip
Uygun modeldeki cihazınız için yukarıdaki ilgili komutu yazın ve ardından çalıştırmak için Enter tuşuna basın. İşlem bittiğinde, cihazınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Cihazınızı şimdi PC'den çıkartabilirsiniz.

Hepsi bu kadar. Galaxy S9 veya Galaxy S9 Plus cihazınız yeniden başlatıldığında Android Pie güncellemesinin sızdırılmış sürümünü çalıştırıyor olacak.